Středoškoláci si v praxi vyzkoušeli práci badatelů

První zářijový týden patří na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity již tradičně Týdnu se současnou biologií. V rámci sedmého ročníku této akce přijelo na PřF 25 vybraných středoškolských studentů z celé České republiky a na týden měli možnost ponořit se do tajů různých oblastí biologie. Ve společnosti odborníků z PřF JU si na vlastní kůži ozkoušeli, jaká asi je práce výzkumníka, badatele – přírodovědce.

V první polovině týdne se věnovali převážně molekulární biologii - pomocí metody FISH (fluorescenční in situ hybridizace) porovnávali genomy a na pár hodin se vžili i do role detektivů, když metodou molekulárního barcodingu určovali DNA různých živočichů, což je běžný postup například při identifikaci druhů pašovaných zvířat.

Studenti se rovněž vypravili do terénu, kde se naučili přímo v zátokách třeboňských rybníků sbírat vzorky řas, které následně zkoumali pod mikroskopem. Tato metoda se běžně používá při tzv. biomonitoringu. Vzhledem k tomu, že současná věda ve velké míře pracuje i s výpočetní technikou, byly součástí připraveného programu i dvě počítačové úlohy, v rámci kterých účastníci zkoušeli simulovat makroevoluci a zkoumali fylogenetické vztahy mezi medvědy. Praktické úlohy byly doplněny spoustou přednášek, zabývajících se evolucí, evoluční psychologií, parazitologií, viry, či problematikou Šumavy.

Akce byla oficiálně ukončena v pátek, ale pro zájemce byla na sobotu připravena exkurze do pražské ZOO, která akci podpořila zvýhodněným vstupným a také umožnila studentům v doprovodu chovatelů nahlédnout do nově vybudovaného zázemí slonů a hrochů. Vyprávění o životě a „soukromí“ těchto velkých savců bylo nesmírně zajímavé a poutavé.

Týden se současnou biologií 2013 byl realizován v rámci projektu ScienceZOOM.

Eva Kalmíková, Marie Malechová