Středoškoláci si na Přírodovědecké fakultě vyzkoušeli molekulární metody v praxi

Předposlední červnový týden se na Přírodovědecké fakultě konala každoroční akce s názvem Molekulární biologie v Budějovicích. V jejím rámci si patnáct studentů českých i slovenských středních škol mělo možnost vyzkoušet v praxi molekulární metody, které se běžně používají ve vědeckých i diagnostických laboratořích.

Magda Zrzavá a její tým si pro studenty připravili nabitý a zajímavý program, ze kterého studenty již tradičně nejvíce zaujala úloha Sedm dcer Eviných. Díky této metodě je možné z mitochondriální DNA obsažené ve vlasových koříncích zjistit, ke kterému ze sedmi nejrozšířenějších evropských haplotypů mtDNA člověk patří. Díky drobným změnám v sekvenci této DNA je možné zjistit, jestli má člověk své předky hledat v Africe, Asii nebo severní Americe. Dále studenti vyzkoušeli např. fluorescenční in situ hybridizaci (FISH), ligaci nebo práci s plazmidovou DNA. Celodenní program v laboratořích byl večer obvykle doplněn přednáškou nebo hrami s přírodovědnou tématikou.

Akce proběhla v rámci celouniverzitního projektu scienceZoom.

Text a foto: Marie Malechová