Počet přihlášek potvrzuje zájem o studium na Jihočeské univerzitě

Jihočeská univerzita  v  Českých Budějovicích přijala pro studium v akademickém roce 2013/2014 do  prvních   ročníků   bakalářských,  magisterských  a  navazujících  magisterských    studijních  programů 12 798 přihlášek.

Ve srovnání s loňským rokem, kdy Jihočeská univerzita zaevidovala 14 834 přihlášek ke studiu, se jedná o mírný propad, ve kterém se, stejně jako u jiných univerzit, odráží nepříznivý demografický vývoj v České republice.

Pro akademický rok 2013/2014 je Jihočeská univerzita připravena zapsat  do  prvních ročníků na základě stanoveného limitu počtu financovaných studentů přibližně 3 800 úspěšných uchazečů. I přes pokles počtu přihlášek přijala Jihočeská univerzita téměř třikrát více přihlášek  než může přijmout uchazečů. To jen dokládá, že univerzita je úspěšnou akademickou institucí, která poskytuje kvalitní vzdělání a o kterou je mezi studenty zájem.

„Těší nás, že i přes několik let trvající nepříznivý vývoj populační křivky je o studium na Jihočeské univerzitě velký zájem a věříme, že to mimo jiné odráží i naši dlouhodobou snahu poskytovat studentům nejen kvalitní vzdělání, ale i prostor pro profesní růst již během studia, a to tím, že je podněcujeme k tvůrčí práci, zapojujeme je do výzkumu nebo nadaným studentům poskytujeme stipendia, která jim umožní plně se studiu věnovat,“  řekl prorektor pro studium Miroslav Papáček.

Největší zájem mají uchazeči již tradičně o studium  na Pedagogické fakultě, Ekonomické fakultě a Zdravotně sociální fakultě. Přihlášky do bakalářských a magisterských programů mohli uchazeči podávat do  poloviny, resp. do konce března  (některé fakulty na vybrané obory přijímaly přihlášky až do poloviny května).

Přijímací řízení do prvních ročníků bakalářských a magisterských studijních oborů se budou konat v průběhu června. Přesné termíny a podmínky přijímacího řízení se na jednotlivých fakultách liší.  Část fakult přijímá na základě studijních výsledků ze střední školy, další využívají kombinace fakultních testů a testů SCIO nebo talentových a ústních zkoušek.

Počty přihlášek podle fakult
Ekonomická                       2714
Filozofická                           942
Pedagogická                      3412
Přírodovědecká                   781
Rybářství a ochrany vod     201
Teologická                           795
Zdravotně sociální           2568
Zemědělská                      1385
Celkem                              12798

Nejpoptávanější obor na fakultě
Ekonomická                           Obchodní podnikání                                             475
Filozofická                              Dějiny umění                                                           86
Pedagogická                          Učitelství pro MŠ                                                   277
Přírodovědecká                      Biologie                                                                 218
Rybářství a ochrany vod        Rybářství                                                                  64
Teologická                              Pedagogika volného času                                  140
Zdravotně sociální                Fyzioterapie                                                          366
Zemědělská                           Pozemkové úpravy a převody nemovitostí       185

Nové obory pro akademický rok 2013/2014

Pro nadcházející akademický rok nabízí Jihočeská univerzita čtyři nové studijní obory: Filozofická fakulta akreditovala navazující magisterský obor Anglická a americká literatura, Pedagogická fakulta nově nabízí navazující magisterský obor Učitelství všeobecně vzdělávacích předmětů pro 2. stupeň základních škol – český jazyk jako cizí jazyk, Přírodovědecká fakulta nově akreditovala navazující magisterský obor Chemie životního prostředí a Teologická fakulta nabízí bakalářský studijní obor Filozofie a religionistika. Všechny tyto obory lze studovat v prezenční formě studia.