Sofie a spolu s ní celá univerzita se bavila!

Díky podpoře statutárního města České Budějovice, Jihočeské univerzity a některých fakult, zejména Filozofické, se nám letos podařilo zrealizovat první ročník multižánrového festivalu „Sofie se baví“ mapujícího co možná nejširší kulturní škálu, která je během roku na jihu k vidění. Vedle matadorů jihočeské hudební scény jako jsou VEES, Petting ZOO či Lex Barker zde vystoupili i čerství nositelé Anděla Please the Trees. Na klubové scéně ve stejné době předváděly své umění kapely, které do Českých Budějovic přilákala nezávislá pořadatelská agentura NAAB (Manon Meurt, Psychedelický flákač na odstřel, Mutt Tricx a další). Kromě hudby lákali k návštěvě i výstavy (Fotojatka), divadla (Já to jsem) a workshopy (Martin Škoda). Filozofická fakulta připravila na stejný den za značné pomoci samotných studentů již druhý ročník Odpoledne s Humanoidy.

Věříme, že se nám podařilo cílů, které jsme si předsevzali - až na pár drobností - dosáhnout. Chtěli jsme předvést co vše je v Českých Budějovicích k vidění, sestavit co možná nejatraktivnější program a přitom nezabřednout do zbytečného mainstreamu. Chtěli jsme oslavit kulturní svátek, nikoliv jen uspořádat velikou party a to se nám myslím povedlo. V podobném konceptu bychom chtěli pokračovat i do budoucna, tedy pokud nám bude osud i nadále nakloněn a my budeme mít čas, energii a prostředky další ročníky zrealizovat. Dále chceme zůstat u dvojpódiového konceptu, kde vnitřní prostor poslouží jako scéna pro náročnější publikum. Chceme nadále zvát umělce z různých zákoutí kultury a rádi bychom rovněž posílili i část, kde se má univerzita prezentovat veřejnosti.

Z Odpoledne s humanoidy, foto Tomáš Svoboda

Rádi bychom využili tohoto prostoru rovněž pro několik výtek k sobě samým. Budiž tato veřejná sebereflexe vaším lákadlem do dalších let a naším hnacím motorem věci dotáhnout. Víme, že výstavy by si zasloužily více místa v našem programu a to časově, prostorově i co se počtu vystavujících týče. Jak nás upozornila jedna z fanynek, na Sofii zcela chybělo umění tance. Uvědomujeme si, že vegetariáni byli na našem festivalu odsouzeni k nedobrovolnému půstu a ne všem stačí k životu strava duchovní. Všechny tyto věci jsou pro nás do budoucna inspirací.

Zahájení festivalu se ujali rektor prof. Libor Grubhoffer a děkan Filozofické fakulty prof. Vladimír Papoušek, foto Tomáš Svoboda

A co vy? Máte nějaké připomínky, které výše ještě nezazněly? Nenechávejte si je pro sebe a napište nám třeba na náš facebook. „Sofie se baví“ by měl být festival od studentů pro studenty, proto vítáme jakékoliv nápady. Kdybyste se náhodou odhodlali napsat, ale žádná kritika vás nenapadla, můžete nás klidně i pochválit, my už se s tím nějak vyrovnáme.

Festival přilákal do kampusu více než 1 200 návštěvníků, foto Tomáš Svoboda

Sofie se povedla, tak jak se povedla, díky všem dobrovolníkům, vřelému přístupu a úžasné pomoci ze strany města, vedení Jihočeské univerzity a vedení Kolejí a menz JU. Především poslední ze jmenovaných jsou do značné míry zodpovědní za to, že je Sofie festivalem k univerzitě nikoliv pouze přidruženým, ale že je s ní existenčně srostlá. To je mimochodem aspekt, na kterém bychom chtěli ještě dále pracovat.

Za organizační tým
Tereza Müllerová & Michal Tejmar

Dost bylo slov o Sofii. Pokochejte se raději fotografiemi a videem:

Odpoledne s humanoidy a Sofie se baví - foto Tomáš Svoboda

Sofie se baví - foto Ester Řandová