Sobotní Tour Nordic Walking startuje v univerzitním kampusu

Za pomoci speciálních severských holí, které si zájemci mohou zdarma půjčit v kampusu Jihočeské univerzity, se lidé v sobotu 25. května vydají do nedaleké Stromovky. Start pochodu je ve 14 hodin u Akademické knihovny, už o hodinu dřív tam instruktoři předvedou ukázky techniky Nordic Walking. Vysvětlí, jak je třeba hole používat, aby byla chůze snadná a prospěšná - správná technika totiž rozpohybuje 90 procent svalů v těle. „Tuto sportovní aktivitu lze provozovat v každém věku a při jakékoli fyzické zdatnosti,“ řekla Andrea Hudáčková z katedry ošetřovatelství a porodní asistence Zdravotně sociální fakulty JU.

Je to třetí ročník oblíbené akce, na níž se ZSF JU podílí od samého začátku a která loni přilákala více než sto chodců. Letos bude program ještě pestřejší, lidé například zjistí, že se s těmito holemi dá i běhat. „Už se nám podařilo prolomit bariéru, že Nordic Walking se hodí pouze pro seniory a nemocné. Stále víc se o tuto techniku zajímají i mladí, protože bolestí zad a kloubů přibývá a správné držení těla je nejlepší prevencí,“ upřesnila Jaruška Morávková z občanského sdružení Nordic Walking live, které akci pořádá v 15 českých městech.

Tentokrát je program rozšířený o pět specializovaných zón, kde si lidé budou moci nechat zkontrolovat svůj zdravotní stav. Součástí akce jsou například bezplatné zdravotní testy, při nichž studenti oboru Všeobecná sestra ZSF JU budou měřit krevní tlak, cholesterol a glykémii. České Budějovice jsou pátým městem v tomto turné. „Pro naši fakultu je zapojení do této akce velmi důležité, protože není zaměřená jen na práci s lidmi, kteří už jsou nemocní, ale také se zdravými jedinci. A pohyb je důležitou prevencí proti civilizačním chorobám,“ vysvětlila děkanka ZSF JU Valérie Tóthová.

Trasa o délce čtyři kilometry povede hlavně Stromovkou. Chodci obejdou rybník Bagr a vrátí se zpět do kampusu JU. Od 16 hodin tam začne doprovodný program včetně tomboly a vystoupí také orientální skupina Nymphe. Účastníci pochodu dostanou zdarma trička a zapojí se do pokusu o český rekord v největším počtu lidí chodících s holemi Nordic Walking.

Bližší informace:

PhDr. Andrea Hudáčková, Ph.D., katedra ošetřovatelství a porodní asistence ZSF JU, tel. 38 903 7533, e-mail: hudaca@zsf.jcu.cz

Mgr. Alena Binterová, public relation ZSF JU, tel. 38 903 7502; 702 031 926,e-mail: abinterova@zsf.jcu.cz

Plakát ke stažení zde.