Prezidentské volby v USA - pozvánka na přednášku / 18. 4.

Rádi bychom Vás pozvali na přednášku „Prezidentské volby v USA“ paní Jiřiny Rybáčkové, ředitelky Mezinárodní společnosti Antonína Dvořáka, a pana profesora Michaela Krause, který přednáší politologii na Middlebury College ve Vermontu, USA.

Přednáška a debata se uskuteční ve čtvrtek 18. 4. 2013 od 16:00 v místnosti D321 (budova Pedagogické fakulty, Dukelská 9, České Budějovice). Přednáška se uskuteční v českém jazyce.

Profesor Michael Kraus je rodák z Prahy a už řadu let přednáší politologii na Middlebury College ve Vermontu, USA. V současné době přednáší na Institutu politických studií na Fakultě sociálních studií Univerzity Karlovy v Praze jako hostující profesor Fulbrightovy nadace. Profesor Kraus získal četné granty od významných nadací, například od Americké rady učených společností (American Council of Learned Societies) a od Fordovy nadace. Působil jako hostující akademik na mnoha prestižních univerzitách, včetně George Washington University, Columbia University a John F. Kennedy School of Government, Harvard University. Jeho publikace zahrnují knihu o rozdělení Československa, Irreconcilable Differences? Explaining Czechoslovakia's Dissolution, o Rusku a východní Evropě po pádu komunismu, Russia and Eastern Europe After Communism, a rovněž Četné články.

Jiřina Rybáčková byla v roce 1968 jedním ze zakládajících členů Klubu angažovaných nestraníků (KAN). V letech 1969 až 1993 žila v Americe, kde pracovala na Princetonské univerzitě v New Jersey a poté jako externí redaktorka pro více než 20 newyorských nakladatelství a publikovala knížku o pádu komunismu. V období 1990 až 1994 působila jako ředitelka americké nadace American Czech-and-Slovak Education Fund, která poslala českým a slovenským univerzitám knihy a počítače v ceně 5 milionů dolarů. Po návratu do Prahy vydala dvě knihy o Americe a byla odpovědnou redaktorkou českého překladu šestidílné encyklopedie Larousse. Od roku 2007 je ředitelkou Mezinárodní společnosti Antonína Dvořáka, jejíž stěžejní program je festival Americké jaro.

Anna Maršíková
Salim Murad