Přednáška o počítačové bezpečnosti - „Já, anonym na síti“ a „Právo, Kyberkriminalita“ / 14. 11.

Ve středu 14. 11. 2012 se od 10 hodin uskuteční v Aule JU (Bobík) přednáška týkající se počítačové bezpečnosti, kterou bude zajišťovat sdružení CESNET, z.s.p.o. Účast je bezplatná, přednáška potrvá asi 2 hodiny a je prioritně určena pro studenty prvních ročníků všech fakult. Mohou se jí ale zúčastnit všichni studenti JU.

Přednáška se koná se souhlasem prorektora pro studium prof. RNDr. Miroslava Papáčka, CSc. a s podporou proděkanů pro studium jednotlivých fakult JU.

V souvislosti s PC aktivitami se studenti občas - obvykle z nevědomosti - dopouštějí na poli ICT přestupků, jež mohou mít negativní dopad na jejich studium i budoucnost. V minulosti se již takové případy vyskytly. Přednáška se týká právě témat, jež budou v tomto směru přínosem a pomohou Vám vyvarovat se určitých chyb a jejich závažných důsledků.

Pokud se zúčastníte, své dotazy můžete zasílat předem až do 12. 11. na e-mail s-dotazy@cesnet.cz Odpověď se dozvíte na přednášce. Dotazy vznesené přímo na přednášce již nemusí být z časových důvodů zodpovězeny.

Program přednášky:

1. Já anonym, svoboda na síti

• Možnostmi zjištění, kdo v daný okamžik používal konkrétní počítač s konkrétní IP adresou.
  • Logování provozu sítě a služeb, např. přidělování IP adres.
  • Sledování abnormalit v provozu sítě – netflow, IDS, analýzy logů.
  • adresa abuse@, hlášení bezpečnostních incidentů.
  • Anonymita služeb? Mail, WWW ...
  • Anonymita P2P sítí? Porušování AP a aktivity velkých filmových společností v oblasti sledování porušování jejich AP.
  • Komunitní sítě – Facebook, Twitter, Plexo, LinkedIn, blogy, BBS, chaty, seznamky.

2. Právo a kyberkriminalita

• Vysvětlení pojmu “autorské právo”, autorské právo majetkové, osobnostní a jejich specifika.
  • Užití díla pro “osobní potřebu”.
  • Ochrana autorského práva a práv s ním souvisejících. Vysvětleny budou zejména problémy spojené s porušováním autorského práva v prostředí Internetu (porušování audio-vizuálních práv, "softwarové.
  • pirátství") a to včetně případných trestně a občansko-právních důsledků za protiprávní jednání.
  • Pirátství v digitálním věku a aktuální trendy audiovizuálního pirátství.
  • Pojem “SW licence”, EULA apod.
  • Protiprávní aktivity, se kterými se uživatel může v rámci kyberprostoru setkat, včetně tipů, na co si dát pozor a jak se nedostat do problémů.
  • P2P sítě, ftp, download, sdílení.
  • Jak neporušovat právo na internetu.
  • Jak se nedostat do problémů s policií.