Pralesní hmyz konečně spočítán! Studie vědců z JU v prestižním časopise Science

Téměř deset let trvalo mezinárodnímu týmu vědců nasbírat, vytřídit a určit hmyz žijící v kousku tropického lesa v Panamě. Vědci sbírali po dva roky hmyz a další členovce od země až po koruny stromů.

Do stromových pater ve výšce až 40 metrů se dostávali pomocí nejmodernější důmyslné techniky: jeřábů, speciálních stromových raftů, horkovzdušných balonů a plošin. Třídění a určování sesbíraných 130 000 členovců zabralo osm let. Vědci zjistili, že na 6 000 ha tropického lesa v Panamě žije přibližně 25 000 druhů členovců. Studie vyšla v prestižním vědeckém časopise Science 14. prosince. Jejím hlavním autorem je Yves Basset z Jihočeské univerzity, mezi spoluautory jsou i Lukáš Čížek a Vojtěch Novotný z Přírodovědecké fakulty JU a Entomologického ústavu Akademie věd ČR v Českých Budějovicích.

Většinu bohatství života na Zemi tvoří hmyz, pavouci, stonožky a jim podobní, jedním slovem členovci. A většina z nich žije v tropických lesích. Jenže ani po několika staletích pečlivé práce biologové nevěděli, kolik druhů členovců v tropickém lese vlastně žije. Nyní na tuto otázku odpovídá právě vycházející, mimořádně detailní studie zkoumající členovce žijící od hrabanky až po vrcholky stromů tropického lesa v Panamě.

Projekt IBISCA-Panama (http://www.ibisca.net/), vedený Yvesem Bassetem z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, zahrnoval 102 vědců z 21 zemí. Ti po dva roky v pralese sbírali vzorky z jeřábů, horkovzdušných balónů i plošin umístěných vysoko korunách stromů. "Rozmanitost členovců je nepřekonatelná; máme jich zde dvacetkrát víc druhů než rostlin, zatímco na každý ptačí druh připadá 83 druhů členovců," vysvětluje Basset.

"Velkým překvapením je, že tropický les je jenom dvakrát bohatší než srovnatelně velká oblast jihomoravských lužních lesů a Pálavy, odkud známe téměř 12 000 druhů členovců. V jedné věci jihomoravské luhy tropické lesy Panamy dokonce předčí, a to v rychlosti těžby dřeva. Náš stát totiž na jejich ochranu rezignoval a naše biologicky nejbohatší lesy po svém spravují dřevaři, kteří za posledních dvacet let vykáceli většinu cenných starších porostů," říká Lukáš Čížek, jeden ze spoluautorů studie.

"Je zajímavé, jak hodně druhové bohatství živočichů hodně závisí na bohatství rostlin," říká Basset. "Toho lze prakticky využít, protože rostliny se počítají lépe než členovci. V minulosti jsme použili rozmanitost rostlin k odhadu celosvětového počtu druhů hmyzu  a teď vidíme, že tato metoda byla správná," podotýká Vojtěch Novotný, další spoluautor článku.

Tato studie potvrzuje prominetní postavení výzkumného týmu Jihočeské univerzity ve výzkumu ekologie tropického hmyzu, neboť se jedná v posledních deseti letech již o čtvrtý článek v časopisech Science či Nature vedený jedním z jeho členů.

Americký týdeník Science je jedním z neprestižnějších vědeckých časopisů na světě.  Publikaci založil v roce 1880 Thomas A. Edison. Celkový počet čtenářů se pohybuje okolo jednoho milionu. Vloni časopis publikoval pouze sedm procent z celkového počtu 12 500 předložených vědeckých studií.