Ohlédnutí za Letní archeobotanickou školou v Makedonii

V září se v makedonském Prilepu konala Letní archeobotanická škola, kterou pořádala Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Školy se zúčastnili naši přírodovědečtí a archeologičtí studenti z Českých Budějovic a také dva studenti archeologie z univerzity ve Skopje. Pod vedením zkušených místních lektorů z Makedonie získali studenti obou univerzit svoje první teoretické a praktické znalosti z archeologického výzkumu neolitu Pelagonie. Hlavní náplní práce frekventantů školy byla separace archeobotanického materiálu z neolitického naleziště Vrbjanská Čuka, které patří k jednomu z nejstarších a nejlépe dochovaných sídlišť kulturního okruhu kultury Porodin. Pouze z tohoto místa Evropy pochází unikátní keramické modely domů místní vyspělé kultury prvních zemědělců, staré 8000 let.

Během dvou týdnů se podařilo získat botanický materiál, který budou studenti v zimních měsících vyhodnocovat v Laboratoři archeobotaniky a paleoekologie Přírodovědecké fakulty a ve společném semináři s Archeologickým ústavem Filozofické fakulty JU. Součástí letní školy byly návštěvy řady pozoruhodných archeologických nalezišť a přírodních parků, kde se účastníci školy seznamovali z neporušenou přírodou. Na závěr pobytu byli všichni účastníci letní školy přijati velvyslancem České republiky v Makedonii panem Václavem Ramešem na našem zastupitelském úřadu ve Skopje.

Výsledkem letní školy je návrh smlouvy o spolupráci mezi Jihočeskou univerzitou a několika makedonskými pracovišti. Letní školy proběhnou podle plánu v roce 2017 a 2018, kdy se jich zúčastní dvojnásobný počet studentů a lektorů.

Jaromír Beneš, vedoucí Letní archeobotanické školy v Makedonii

 

Letní archeobotanická škola se konala v rámci udržitelnosti projektu PAPAVER - Centrum studia člověka a rostlin Evropy a severní Afriky doby poledové, reg. č. CZ.1.07/2.3.00/20.0289, který byl spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR.