Odborníci z Přírodovědecké fakulty spolupracovali na vytvoření největší databáze rostlin ČR

Odborníci z Katedry botaniky Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, Ústavu botaniky a zoologie Masarykovy univerzity, Botanického ústavu Akademie věd ČR a desítky externích spolupracovníků vytvořili nejrozsáhlejší portál o vegetaci a flóře České republiky.

Databáze se připravovala čtyři roky a poskytuje údaje ke všem rostlinám, které se v Čechách vyskytují, což je více než 3 500 druhů. Zájemci mohou v databázi najít mimo jiné interaktivní mapy, na nichž je zaznamenáno, kde přesně lze vybrané druhy rostlin najít, úplný systém klasifikace české vegetace, fotografie a obrázky stovek rostlinných druhů či doplňkové informace. Celkem je na mapách zaznačeno 13 milionů nejrůznějších míst v ČR. „Portál je určený nejen odborníkům, ale také amatérským botanikům a milovníkům přírody. Ti si mohou například ověřit své určení nalezené rostliny pomocí množství fotografií, které provázejí informace o každém druhu, a zároveň z map zjistit, zda daný druh na uvedeném území roste,“ upřesnil Ing. Milan Štěch, Ph.D., z Katedry botaniky Přírodovědecké fakulty JU. Základní informace jsou k dispozici také v angličtině, s databází tak mohou pracovat i zahraniční zájemci. Podoba portálu není konečná, odborníci ho budou průběžně doplňovat o nové údaje.

 

Databáze je přístupná na webu stejnojmenného centra, které sdružuje odborníky z výše uvedených odborných pracovišť. Centrum patří mezi takzvaná centra excelence, to znamená, že jsou podporována Grantovou agenturou ČR. Databáze využívá údaje z mnoha herbářových sbírek v České republice, rozsáhlé literatury, botanických databází a terénního průzkumu.