Odborníci a studenti z JU zkoumají pravěké sídliště v Makedonii

V Makedonii v rámci pravidelné letní archeobotanické školy zkoumají v těchto dnech odborníci z Jihočeské univerzity sídliště z mladší doby kamenné. Společně s makedonskými kolegy bádají na nalezišti Vrbjanská Čuka, které patří k jednomu z nejstarších a nejlépe dochovaných sídlišť této doby. Pouze z této oblasti Evropy pochází unikátní keramické modely domů místní vyspělé kultury prvních zemědělců, které jsou staré 8 tisíc let. Výzkum se snaží zjistit další informace o osídlení tohoto místa i způsobu života jeho původních obyvatel.

Na místě působí pracovníci a studenti botaniky Přírodovědecké fakulty a archeologie Filozofické fakulty JU s kolegy z Centra pravěkých studií v hlavním městě Skopje. Vrbjanská Čuka se nalézá nedaleko města Prilepu, které se nachází ve střední Makedonii v oblasti zvané Pelagonie. Ta je známa jak svojí bohatostí na neolitická sídliště, tak tím, že místní podmínky jsou vhodné pro zachování značného množství archeobotanického materiálu. Oblast proto láká zájemce o poznání daleké historie.

Klíčovou aktivitou studentů JU a jejich makedonských kolegů je zkoumání podlah dochovaných domů, na nichž ulpěly zbytky potravy, plev, spáleného dřeva, pylu, zvířecích kostí a dalšího biologického materiálu. Jejich analýzou se dají zjistit informace o nejstarších zemědělských technologiích v Evropě a zase o něco posunout výzkum týkající se vývoje člověka v mladší době kamenné.

Česká účast na výzkumu se neomezuje jen na praktické práce během průzkumu. Češi svým makedonským kolegům pomáhají s výzkumem i tím, že disponují řadou archeobotanických metod, které nejsou v Makedonii dosud k dispozici. Čeští odborníci tak v malé balkánské zemi zavádějí řadu inovativních metod, které Makedonci neznají. „Patří mezi ně například analýza škrobových zrn z neolitických mlecích zařízení nebo rozbor rostlinných fytolitů, což jsou poslední nerozložitelné mikroskopické fragmenty těl rostlin,“ vyjmenovává doc. Jaromír Beneš z Přírodovědecké fakulty, šéf české výpravy. Výzkum v Makedonii potrvá do konce července. Naváže na něj práce v laboratořích JU.

Letní archeobotanická škola se konala v rámci udržitelnosti projektu PAPAVER - Centrum studia člověka a rostlin Evropy a severní Afriky doby poledové, reg. č. CZ.1.07/2.3.00/20.0289, který byl spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR.