Nejen o korupci diskutoval se studenty Ekonomické fakulty podnikatel Martin Hausenblas

Známý český podnikatel a filantrop Martin Hausenblas, předseda sdružení Podnikáme bez korupce, se 8. dubna 2013 setkal se studenty Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, se kterými debatoval nejen o korupci, ale také o svém životním příběhu a podnikatelských začátcích.

Úspěšný český podnikatel Martin Hausenblas, který se aktivně vyjadřuje i k otázkám veřejného života, přijel diskutovat se studenty Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity. Téma se dotýkalo především podnikání, jak být úspěšný ve světě byznysu, ale také morálních hodnot a společenské odpovědnosti.

Foto: Gabriela Mikešová

Studenty nejvíce zajímalo, jak se dá v dnešní době bojovat s korupcí. "Proti korupci se bojovat nedá. Pokud bych přirovnal epidemii korupce k epidemii kobylek, tak v naší zemi je pro korupci příhodné klima. Proto se tu přemnožili zloději a korupčníci. Stejně tak, jako se v příznivých klimatických podmínkách přemnoží kobylky. Chytat je však nepomůže, protože pak jen zbude více žrádla pro ostatní kobylky. Proto ani boj s korupcí nedává smysl. Je třeba změnit společenské klima, pak se korupci přestane dařit a poklesne. Společenské klima může ovlivnit každý tím, jak žije a co toleruje. Největší vliv na ozdravení společenského klimatu mají samozřejmě představitelé státu, ti ovšem ve své roli zcela selhali," prezentoval svůj názor studentům Hausenblas.

Martin Hausenblas také radil studentům, jak být úspěšný v podnikání. "Nejen v podnikání, ale i v životě je velmi důležité jít krok za krokem a všechny fáze si vyzkoušet. Pouze tak vybudujete úspěšné podnikání a budete mít spokojený život. Pokud některý krok přeskočíte, například i za pomoci úplatku, vždy se vám to někde vrátí a cely systém se vám nakonec zhroutí, " uvedl úspěšný podnikatel.

Foto: Gabriela Mikešová

Na závěr apeloval na studenty. Pokud chtějí být ve své budoucí pozici úspěšní, tak je potřeba se zaměřit především na dvě věci: "I když to zní jako klišé, učte se cizí jazyky... Snažte se také naučit a poznat něco, co nikdo jiný neumí, pak budete mít vždy konkurenční výhodu," uzavřel setkání se studenty Martin Hausenblas.

Kontakt:

Ing. Petr Štumpf