Na Jihočeskou univerzitu se hlásí jedenáct tisíc zájemců o studium / tisk

Českobudějovický deník ze dne 3. června 2008 zveřejnil zprávu o přijímacím řízení na Jihočeskou univerzitu. Pro nadcházející akademický rok se ke studiu na Jihočeské univerzitě hlásí 11 000 zájemců, do prvních ročníků může nastoupit 3 682 uchazečů.

Zhruba jen každý čtvrtý student, který si poslal přihlášku na Jihočeskou univerzitu (JU), může být přijat ke studiu. Pro nadcházející akademický rok obdržela univerzita zatím bezmála jedenáct tisíc přihlášek, do prvních ročníků však může nastoupit 3 682 uchazečů.

"Ke studiu na Jihočeské univerzitě se v posledních letech hlásí vždy zhruba čtyřnásobně více uchazečů, než je možné z kapacitních důvodů přijmout," uvedla mluvčí JU Hana Bumbová. V minulém roce přijala univerzita celkem 12 768 přihlášek ke studiu.

Čísla o počtu uchazečů ale nejsou zatím konečná. "Na některé obory je vypsáno dodatečné přijímací řízení, celkový počet přihlášek se tedy pravděpodobně zvýší," dodala k předpokládanému množství uchazečů Bumbová.

Studenti se mohou například hlásit ještě na italštinu na filozofické fakultě. Také jsou prodlouženy termíny u některých navazujících magisterských a doktorských programů (v tabulce nejsou tato čísla zahrnuta).

Lákají dějiny umění

Oproti loňskému roku zaznamenala největší nárůst zájmu uchazečů Filozofická fakulta JU, která nyní eviduje 815 přihlášek. Studenty lákají hlavně historické obory a nově vytvořený obor Dějiny umění.

Na ekonomické fakultě mají uchazeči největší zájem tradičně o obor Obchodní podnikání, na pedagogické fakultě o obory Učitelství pro mateřskou školu a Psychlogie. Zemědělská fakulta přijala nejvíc přihlášek na obory Agroekologie, Biologie a ochrana zájmových organismů a nový obor Agropodnikání.

Českobudějovický deník, 3. 6. 2008, Daniela Bicková

CB_Zajem_studium