Jihočeští vědci spolupracují na výzkumu starověkého přístavu Etrusků u Říma

Tento týden začala praktická část spolupráce Přírodovědecké fakulty JČU, Muzea moře a antické námořní plavby v Santa Seveře a římského Ústavu vegetační ekologie univerzity La Sapienza. Tři pracovníci Laboratoře archeobotaniky a paleoekologie pomáhají v rámci svých stáží v partnerských italských institucích s archeobotanickými analýzami vzácného objektu odpadní studny, kterou nedávno objevil známý podmořský archeolog a ředitel muzea v Santa Seveře Dr. Flavio Enei zhruba 3 metry pod současnou hladinou moře. Zdejší starověký přístav a etruské město z 6.- 5. století př.n.l. Pyrgi, proslulý nálezem zlatých destiček, které umožnily rozluštit záhadné písmo zaniklého národa, leží ze dvou třetin na mořském pobřeží, ale jeho západní třetinu zaplavilo za 2500 let Středozemní moře. Část obytného areálu města a starověká přístavní zařízení je nutné zkoumat metodami podmořské archeologie.

Jihočeští archeobotanici a členové výzkumného centra PAPAVER Veronika Komárková, doktorandka Kateřina Kodýdková, Klára Paclíková a Jaromír Beneš využívají vzácnou příležitost poznat etruské objekty a středomořský rostlinný materiál, který podává svědectví o stravě a návycích starověkých obyvatel Itálie, kteří měli přímé napojení na severoafrické Féničany. Ve spolupráci s odborníky z římské univerzity La Sapienza, se kterou budějovické archeobotaniky pojí řada let spolupráce, sledují kulturní přenosy rostlin mezi středomořskými zeměmi a střední Evropou. Starověký přístav Pyrgi je místo s doloženým kontaktem mezi severní Afrikou a Itálií. Stáže jihočeských odborníků v Itálii potrvají do prvního říjnového týdne. Během této doby vystřídají pracovníci Přírodovědecké fakulty římskou laboratoř a archeologický výzkum na mořském pobřeží.

Doc. PhDr. Jaromír Beneš, Ph.D.

Veronika Komárková analyzuje v laboratoři rostlinné makrozbytky. Foto JB

Klára Paclíková rozebírá sediment na dně nádoby. Foto JB

Kateřina Kodýdková třídí pod mikroskopem nepatrné zbytky rostlinného materiálu. Foto JB

Pohled na zaplavené ruiny části etruského přístavu Pyrgi v Santa Seveře. Foto JB