Historický ústav FF hostil krajské kolo dějepisné soutěže

Historický ústav Filozofické fakulty JU společně s Gymnáziem Jírovcova v Českých Budějovicích zorganizoval krajské kolo největší dějepisné soutěže určené studentům gymnázií. Soutěž se konala ve středu 5. dubna 2017 a své znalosti v ní poměřili studenti z 11 jihočeských gymnázií. Historický ústav FF se s Gymnáziem Jírovcova podílí na zajištění jihočeského kola již čtvrtým rokem.

Každý ročník soutěže má své téma. Tím letošním byly naše národní dějiny v rozmezí let 1949-1967, tedy od období druhého roku komunistického režimu až po události, které přímo vedly k Pražskému jaru 1968. Studenti měli na vypracování soutěžních úkolů celkem 60 minut, během nichž řešili pestré úlohy, například doplňovali chybějící údaje, vybírali z nabídky odpovědí nebo poznávali osobnosti daného období z dobových fotografií.

První tři místa obsadila tato gymnázia:

1. místo: Gymnázium Strakonice, Máchova 174

2. místo: Gymnázium Trhové Sviny, Školní 995

3. místo: Gymnázium Prachatice, Zlatá stezka 137

Že je soutěž náročná a vyžaduje hluboké znalosti studentů, potvrzuje prof. Václav Bůžek, ředitel Historického ústavu Filozofické fakulty JU: „Náročnost testových otázek je opravdu mimořádná. Bez speciální a dlouhodobé přípravy studentů je nemožné v této soutěži uspět.“

Vítězné týmy postupují  do celostátního kola soutěže, které se bude konat v Chebu.

Dějepisná soutěž má dlouhou tradici. Koná se od roku 1992, letos probíhá její XXVI. ročník.