GEN představuje významného světového parazitologa profesora Julia Lukeše

Dokumentární projekt České televize GEN tentokrát nabídl portrét profesora Julia Lukeše pohledem režiséra Jiřího Mádla.

Česká televize uvádí portrét vědce, který působí mimo jiné na Přírodovědecké fakultě JU, takto: „Není to tak dávno, co veřejnost zaujal profesor Julius Lukeš tím, že ve svých útrobách začal chovat tasemnice. V laboratoři i sám na sobě studoval, jak parazité stimulují náš imunitní systém a čím mohou být našemu tělu prospěšní, v léčbě jakých nemocí. Podle něj je zažitá představa života moderního člověka ve sterilním prostředí bez parazitů pouhou iluzí. Například děti z rozvojových zemí, které běžně nosí ve střevech parazity, právě proto vůbec neznají alergii. O tom, jak mezinárodně uznávaný ředitel Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích úspěšně nabourává zajetá klišé ve vědě i životě, natočil jeho svěží portrét režisér Jiří Mádl.“

Pořad, který uvedla ČT v premiéře v neděli 22. 10. 2017 od 20 hodin, je ke zhlédnutí zde

GEN - Galerie elity národa - je nejrozsáhlejší dokumentární projekt České televize. Projekt představuje portréty významných českých osobností očima předních českých režisérů, ale i režijních debutantů. Na obrazovkách ČT se projekt představuje od roku 1993.

Foto: archiv ČT