Ekonomická fakulta JU je první Fairtradovou vysokou školou v Česku

Dne 22. dubna 2013 předali zástupci zájmového sdružení Fairtrade Česká republika rektorovi Liboru Grubhofferovi a děkanovi Ladislavu Rolínkovi právo užívat titul Fairtradová fakulta. Ekonomická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích tak získala jako vůbec první vysoká škola v České republice toto ocenění a pyšní se primátem statusu Fairtradová škola.

Co to vlastně znamená „fair trade“? Fairtrade se často překládá jako „spravedlivý obchod“, který pomáhá více než sedmi milionům lidí žijících v 58 zemích převážně Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Samotná filozofie fair trade je komunikována prostřednictvím ochranné známky Fairtrade®, která zaručuje, že takto označené produkty byly certifikovány v souladu s mezinárodními standardy Fairtrade. Jejich nákupem přispívá spotřebitel ke zlepšení životních a pracovních podmínek řady producentů převážně z rozvojových zemí a k ochraně životního prostředí.

"Udělení statusu Fairtradová škola pro nás představuje globální propojení mezi obchodem a filozofií vycházející z pravidel fair trade a širší možnosti pro spolupráci s ostatními subjekty zapojenými do tohoto systému," vysvětluje Jan Šalamoun, vedoucí řídící skupiny pro Fairtrade na Ekonomické fakultě.

Ochranná certifikační známka Fairtrade® je udělována pouze konkrétním produktům, avšak s tímto označením je možné se setkat také u společností, které jsou stoprocentně napojeny na obchodování v rámci filozofie Fairtrade. Tyto organizace jsou sdružovány v rámci Světové fairtradové organizace (World Fair Trade Organization).

"Ekonomická fakulta se rozhodla stát se Fairtradovou školou především proto, že považujeme za důležité šířit myšlenky férového obchodu a společenské odpovědnosti nejen v rámci výuky odborných předmětů, ale také na poli široké veřejnosti. Podle našeho názoru je právě Fairtrade jednou z cest, jak vychovávat budoucí generace k šetrnému spotřebnímu chování," uvádí význam získaného ocenění pro fakultu děkan Ladislav Rolínek.

Ekonomická fakulta Jihočeské univerzity se tak zařadila mezi další čtyři školy v Česku, které už titul Fairtradová škola získaly. O status Fairtrade mohou dále žádat také města a církve. Do současné doby získala ocenění tři česká města - Litoměřice, Volyně a Český Krumlov a jedno moravské - Vsetín.

Kontakt:

Ing. Petr Štumpf