Delegáti míří do Velké Británie na závěrečnou konferenci tříletého projektu UNICREDS

Zástupci Jihočeského univerzity se, společně s ostatními delegáty z celé Evropy, zúčastnili závěrečné konference projektu UNICREDS (University Collaboration in Regional Development Spaces - Rozvoj spolupráce university s regionem), která se uskutečnila v Cornwallu, ve Velké Británii. Závěrečné setkání, které proběhlo 25. října, bylo zakončením tříletého projektu, na kterém spolupracovalo sedm evropských regionů. Hlavním cílem projektu bylo nalézt způsob, jak zlepšit ekonomiku v regionech prostřednictvím spolupráce mezi univerzitami, podnikatelským a veřejným sektorem. Na konferenci byla prezentována závěrečná doporučení a výsledky tříleté práce na projektu.

Jedním z hlavních bodů konference byla diskuse k závěrečné zprávě a identifikace možností a příležitostí umožňujících co nejlépe šířit závěrečná doporučení.  Konference byla současně také oslavou úspěšné celoevropské spolupráce na ukončeném projektu. Důležitou součástí byly prezentace projektových partnerů, týkající se nových iniciativ vycházejících z výsledků projektu UNICREDS a konkrétní příklady toho, jak dosavadní výsledky projektu již ovlivňují současnou regionální politiku.

Eva Cudlínová uvedla: "Jsem velice ráda, že jsem se mohla, v průběhu uplynulých tří let, podílet na projektu UNICREDS, který byl zaměřen na hledání přístupů praktické realizace  rozvoje znalostní ekonomiky v  regionu.“ Závěrečná zpráva obsahuje mnoho příkladů úspěšné spolupráce mezi univerzitami, podnikatelským a veřejným sektorem, které pomohly k transformaci ekonomicky méně rozvinutých regionů."

Na základě těchto příkladů lze stanovit principy a doporučení pro národní a celoevropské správní orgány.  Váhu těmto doporučením dodává především to, že nejsou založeny na zkušenostech pouze jednoho regionu, ale na osvědčených postupech celé řady regionů Evropy.

Nicolas Wallet, projektový manažer projektu UNICREDS, dodává: "UNICREDS byl inspirující a náročný projekt pro všechny, kteří se ho zúčastnili. Mnohé jsme se naučili díky spolupráci mezi různými regiony potýkajícími se s podobnými problémy. Pokud by si politická reprezentace EU měla odnést pouze jedno ponaučení z výsledků tohoto projektu, tak by to mělo být především to, že jestliže univerzity úzce spolupracují s podniky a komunitami, s místními zastupitelstvy a správními orgány, nedochází pouze k jednorázové krátkodobé přeměně regionu – ale způsobí to, že tato přeměna se stane dlouhodobě trvale udržitelnou."

Projekt UNICREDS byl financován z programu INTERREG IVC a spolufinancován každým z 15 projektových partnerů. Všechny regiony, které se účastnily projektu mají podobné vlastnosti, jako je vzdálenost od hlavních měst, počet obyvatel, problémy se závislostí na tradičních průmyslových odvětvích. Více informací naleznete na www.unicreds.eu.
V případě dalších dotazů kontaktujte:

Abby Richardson – 07876 378733 / abby@freshcommunicaiton.co.uk
Matt Sutherland – 01872 262977 / matt@freshcommunication.co.uk

Partneři UNICREDS
1. Cornwallská Rada, Spojené království www.cornwall.gov.uk
2. Společné univerzity v Cornwallu, Spojené království www.cuc.ac.uk
3. Městský úřad Skellefteå, Švédsko www.skelleftea.se
4. Regionální Rada Vasterbottenu, Švédsko www.regionvasterbotten.se
5. Akademi Norr, Švédsko www.akademinorr.se
6. Město Seinäjoki, Finsko www.seinajoki.fi
7. Univerzitní konsorcium Seinäjoki/Tampere, Finsko www.ucs.fi
8. Seinäjoki Technologické Centrum s.r.o., Finsko www.stoy.fi/en