Areálem univerzity bude znít dusot koní

Školní zemědělský podnik a Zemědělská fakulta Jihočeské univerzity pořádají dne 25. 5. 2013 od 10.00 hod. v areálu školy kvalifikační kolo Mistrovství České republiky v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní. Spolupořadatelem akce je Jihočeský svaz chovatelů koní.

Touto akcí navazuje Jihočeská univerzita na úspěšné pořádání loňského kvalifikačního závodu i samotného Mistrovství ČR chladnokrevných koní 2012. Sama soutěž má přibližně desetiletou historii a je vedena snahou nenechat upadnout v zapomnění chladnokrevné koně, jejichž hlavní činností je těžká práce v lese a jiných nepřístupných terénech. Obliba chladnokrevných koní jako pomocníků člověka začala upadat s nástupem těžké techniky. V posledních letech však získávají tito koně zpět své nenahraditelné místo při práci v těžko dostupných lesních terénech.

Soutěžní klání zahrnuje tři disciplíny, tj. vozatajský parkur, ovladatelnost v kládě a těžký tah. Všechny tyto činnosti imitují pracovní náplň chladnokrevného koně a mají za cíl ukázat šíři jeho dovedností a schopností při práci. Kůň v těchto disciplínách může předvést svoji sílu, inteligenci a souhru s člověkem, pro kterého je nepostradatelným pomocníkem.

Startovat se bude v kategorii jednospřeží a dvojspřeží. Jihočeská univerzita má v soutěži svého zástupce. V kategorii dvojspřeží bude její barvy hájit doc. Ing. Miroslav Maršálek, CSc. (Katedra speciální zootechniky Zemědělské fakulty JU), který bude startovat s klisnami Rulou a Sasankou.

Program kvalifikace bude v polední přestávce zpestřen soutěží v orbě s koňmi. Akce je určena pro širokou veřejnost. Vstup je zdarma.

Oficiální plakát akce zde.