Anglista a překladatel Martin Hilský hostem Českého rozhlasu

Vzácným hostem veřejné nahrávky cyklu Jižní Čechy a já v Českém rozhlase České Budějovice byl 17. dubna profesor Martin Hilský.

Martin Hilský, který je jedním z nejlepších překladatelů a znalců díla Williama Shakespeara, v dubnu oslavil své 70. narozeniny. V současné době vyučuje anglickou literaturu na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity, kde působí také jeho žena Kateřina. S oběma si o jejich profesním i rodinném životě povídala Ivana Šimánková.

Profesor Martin Hilský navštěvoval už jako malé dítě anglickou školku. Díky tomu velmi brzy dokázal číst knihy v anglickém originále. Vystudoval FF UK, rok strávil doktorandským studiem na Univerzitě v Oxfordu a po návratu působil na katedře anglistiky.

Jeho prvním překladem Williama Shakespeara byl roku 1983 Sen noci svatojánské. Pak následovaly mnohé další, které byly uvedeny ve více než sto premiérách v českých divadlech. Na spolupráci s Martinem Hilským a milá setkání s ním rádi vzpomínají také herci i režiséři Jihočeského divadla v Českých Budějovicích.

Sestřih veřejné nahrávky uslyšíte v neděli 28. dubna od 13:05 a ve středu 1. května od 19:05 na frekvencích Českého rozhlasu České Budějovice.

Zdroj: Tisková zpráva Českého rozhlasu České Budějovice