AKTUALITY

GoEuro
studenti, kteří se v roce 2018 chystají studovat v zahraničí se mohou zůčastnit soutěže o 10 stipendií ve výši 2000 euro, více na https://www.goeuro.cz/cestovani/studium-v-zahranici
NABÍDKA STÁŽÍ VE ŠPANĚLSKU OD AGENTURY TRAINEE + UP
INTERNATIONAL BUSINESS ASSISTANT_ERASMUS+GRANT REQUIRED, ELECTRONIC ENGINEER/PROJECT MANAGER ASSISTANT FOR CERTIFICATIONS_ERASMUS+GRANT REQUIRED, MARKETING ASSISTANT WITH PORTUGUESE LANGUAGE, PROPERTY MANAGEMENT ASSISTANT TRAINEESHIP
Placements and internships in The UK
Nabídka stáži na Českých centrech 2017
Česká centra vyhlašují výběrová řízení na zahraniční stáže.
Network Management Education for Sustainable Development - Focus on Childhood Education
Master degree program at the University of Applied Sciences. The application period for the 4-semester, part time master degree program SDE ends in two months. The students can start applying right away, join the only master program that combines the focus on childhoood education, network management and ESD.
Nabídka stáže v Amnesty International Slovak Republic
Baden-Württemberg-Stipendium/ Scholarship
POLSKO - stipendia na základě mezivládní dohody - PRODLOUŽENÍ TERMÍNU UZÁVĚRKY
Čína - 60 stipendijních míst nad rámec mezinárodní smlouvy
Čínská vláda nabízí českým zájemcům stipendijní místa ke studiu bakalářských, magisterských, doktorských studijních programů i ke studijním či výzkumným stážím v ČLR v ak. r. 2017/2018. Termín pro odevzdání přihlášek je do 21. února 2017 do 15 hod na MŠMT. Podrobnější informace jsou zveřejněny na webových stránkách DZS/AIA:
Internship positions in London
Spain Internship
Spain Internship is a recruitment organization specialized in International internship in Spain and Italy. Spain Interships service is completely free for students and universities with support during the whole process.
Scholarships to study in the USA , University of Nebraska-Lincoln
The application deadline is 12:00 AM Central Standard Time, March 1, 2017.
French Government Scholarships 2017
The deadline for application is set for March 10th, 2017 and the selection boards will be held in April 2017. These scholarships are intended for Czech students who wish to achieve in any field of studies either: A co-supervised PhD thesis with a French university. An internship for a period of one to three months in a French research laboratory.
Stipendia DAAD
Stipendia DAAD do Německa pro studenty bakalářských i magisterských programů, doktorandy, postdoktorandy a vysokoškolské učitele.
Asia Exchange: Introducing brand new study destinations
Students and staff mobility in Malta - Paragon Europe
TRAINEESHIP POSITION FOR A WEDDEVELOPER AND A WEBDESIGNER in Finland
Study in Buenos Aires with Universidad de Tres de Febrero

MENU

Naše fakulty

Více o našich fakultách